On the weekend of 14th and 15th of May members of the Mosgiel Taekwon-do Club attended the 2016 Regional Tournament in Christchurch. We competed in all events except prearranged sparring and the result overall was pretty good. We could not have done this without the generosity and support of friends and family of the club, and especially not without the support, guidance and mentoring of our instructor, Mr. Bennett.

Official results are available here via Virtual Ring Marshall

We were very fortunate to have with us Mr. Mark Davies, 1st Dan from United Taekwon-do in Alexandra join us. Mark has been absent from Taekwon-do for around 20 years and has recently picked up the sport again.

The next event to keep an eye out for is the Nationals which will be held in Tauranga in July.

Summary of Results

Event Division Name Result
Sparring Female Intermediate Heavy Gup Stella Hansen Bronze
Sparring Female Intermediate Light/Middle Gup Hannah Mooney Bronze
Sparring Female Senior Middle/LH Gup Amanda Clark Bronze
Sparring Male Int/Junior 4th Gup+ Light/Midd/Lt Heavy Lachlan Ellis Silver
Sparring Male Intermediate 4th-1st Gup >40kg Scott Mooney Silver
Sparring Male Peewee 10th-5th Gup Light/Middle Ashley Andrews Bronze
Sparring Male Peewee 10th-5th Gup Light/Middle Cael Hannagan Bronze
Sparring Male Peewee/Int Micro <40kg Thomas Gibson Gold
Sparring Male Vet Dan Mark Davies Bronze
Sparring Male Vet Gup Bob Brown Silver
Patterns Minikid Fundamentals Cael Hannagan Bronze
Patterns Open Int 3rd-4th Gup Scott Mooney Bronze
Patterns Open Int 3rd-4th Gup Hannah Mooney Bronze
Patterns Open Pw/Int 10th-9th Gup Ashley Andrews Bronze
Patterns Open Pw/Int 5th-6th Gup Stella Hansen Silver
Patterns Open Senior 1st-2nd Gup Mara Andrews Gold
Patterns Open Senior 3rd-4th Gup Bob Brown Bronze
Patterns Open Senior 3rd-4th Gup Amanda Clark Bronze
Power Female Int Power Stella Hansen Gold
Power Male Junior Gup Power Lachlan Ellis Silver
Power Male Senior+ Gup Power Bob Brown Bronze
Power Peewee Power Punch/Kick Ashley Andrews Bronze
Specialty Male Junior Gup Specialty Lachlan Ellis Bronze
Specialty Male Peewee Gup Specialty Linus Patterson Bronze
Team Male Jnr-Snr Team Patterns Jason Harding, Lachlan Ellis, Bob Brown Bronze
Team Female Peewee-Int Team Patterns Amanda Clark, Hannah Mooney, Stella Hansen Silver
Team Male Jnr-Snr Team Sparring Mark Davies, Lachlan Ellis, Bob Brown Bronze
Team Female Peewee-Int Team Sparring Amanda Clark, Hannah Mooney, Stella Hansen Gold
Team Female Peewee-Int Team Power Amanda Clark, Hannah Mooney, Stella Hansen Silver
Team Female Peewee-Int Team Specialty Amanda Clark, Hannah Mooney, Stella Hansen Gold